Jesteś tutaj: Start / Projekty EFS / Zajęcia

Zajęcia

Zajęcia „Rozwinąć skrzydła” zorganizowane były na terenie szkoły w ramach projektu unijnego „Indywidualizacja z Gminą Piaseczno” ze środków EFS.

Celem zajęć było rozwijanie potencjału osobistego i inteligencji emocjonalnej dzieci: wzmocnienie samooceny, rozwijanie kreatywności, umiejętności współżycia z rówieśnikami i budowania poprawnych relacji z dorosłymi.

Dzieci uczyły się nowych umiejętności poprzez wspólną zabawę, gry, ćwiczenia. Wykorzystano także wychowawcze działanie baśni  i bajek, elementy pracy z muzyką.

Program zajęć:

• budowanie zespołu, zabawy integracyjne,
  • „jaki jestem”-  ćwiczenia autoprezetacji, rozwijanie pozytywnej samooceny,
  • zasady dobrej komunikacji,
  • asertywność czyli jak umiejętnie sygnalizować i realizować swoje potrzeby,
  • jak sobie radzić z  trudnymi uczuciami  (złość, strach, smutek, wstyd),
  • czym jest dobra współpraca, współdziałanie, konstruktywna rywalizacja,
  • wartości - zajęcia o tym, co w życiu ważne ( budowanie systemu wartości),
  • na czym polega empatia i tolerancja.

Zajęcia dla dwudziestu dzieci z klas I i II prowadzone były przez  pedagoga  szkolnego  p. Bożenę Małkowską –Baranowską  w okresie od października 2013 do marca 2014 r.

Uroczyste zakończenie  cyklu zajęć socjoterapeutycznych  pt. Rozwinąć skrzydła.

W dniu  29 marca 2014 – sobota – w godz. 10.00 – 13.00 w Zespole Szkół Publicznych im. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” (SP3)  w Piasecznie odbyło się spotkanie dzieci z klas I i II uczestniczących w zajęciach warsztatowych rozwijających umiejętności społeczne.

Na ostatnie  – wyjątkowe – zajęcia zostali zaproszeni także rodzice dzieci.

Zaproponowane tańce, gry integracyjne i zabawy z chustą Klanzy sprawiły wszystkim dużo radości.

Zarówno  dzieci jak i dorośli – mamusie i tatusiowie – chętnie zaangażowali się w działania plastyczne metodą de coupage: ozdabianie drewnianych szkatułek, ramek do obrazów, tworzenie pejzaży itp. Efekty pracy stanowić będą miłą pamiątkę tego spotkania.

Na ponad trzydziestu gości czekał poczęstunek. Mali uczestnicy otrzymali także pamiątkowe dyplomy i drobny upominek.

Impreza nie udałaby się bez wsparcia finansowego Rady Rodziców przy Zespole Szkół Publicznych w Piasecznie.

Sobotnie spotkanie było wspaniałą okazją do podsumowania zajęć, wspólnej zabawy oraz integracji społeczności szkolnej.

Bożena Małkowska – Baranowska

pedagog szkolny