Europejskie praktyki zawodowe w ramach programu Comenius

W dniach 16 lutego – 07 marca 2014 pedagog szkoły podstawowej p. Bożena Małkowska-Baranowska brała udział w programie Comenius - Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej – Bi-Component Training Course.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, jako Narodowa Agencja Programu „Uczenie się przez całe życie” zarządza Programem Comenius w Polsce.

Szkolenie finansowane ze środków Unii Europejskiej odbywało się w Wielkiej Brytanii, w nadmorskiej miejscowości Bournemouth. Szkołą goszczącą była The Bishop of Winchester Academy, w której uczą się dzieci od 11 do 16 roku życia.

Link do strony szkoły - http://www.tbowa.org/

Głównym celem szkolenia było podnoszenie kwalifikacji zawodowych - kompetencji merytorycznych, metodycznych i interpersonalnych, poznanie innowacji pedagogicznych, doskonalenia kompetencji językowych, wymiana doświadczeń z nauczycielami z innych krajów europejskich.

Pani pedagog uczestniczyła w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych na każdym poziomie edukacyjnym. Obserwowała także pracę nauczycieli różnych przedmiotów, nauczycieli wspomagających, pedagoga i psychologa akademii. Brała udział w zajęciach z młodzieżą w małych grupach i w pracy indywidualnej z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Szkolenie było doskonałą formą zdobycia nowej wiedzy, poszerzenia horyzontów myślowych jak również wykorzystania i doskonalenia umiejętności językowych. Udział w nim wzbogacił  wiedzę, warsztat pracy, twórczo wpłynął na pracę dydaktyczno-wychowawczą pedagoga. Zmotywował do ustawicznego kształcenia i podejmowania kolejnych wyzwań w pracy dydaktyczno-wychowawczej.