• Zmień kontrast
  • Czcionka
  • A
  • A+
  • A++

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1409833
  • Do końca roku: 46 dni
  • Do wakacji: 218 dni

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Tadeusza Zawadzkiego "Zośki" w Piasecznie

ul. Główna 50 05-502 Piaseczno

tel. 22 7567519

email sp.golkow@wp.pl

Sportowe tradycje naszej szkoły

Szkoła Podstawowa w Gołkowie na przełomie lat 1966 - 1975 postrzegana była zarówno w środowisku lokalnym jak i prasie ogólnokrajowej jako jedna z bardziej usportowionych szkół na terenie powiatu Piaseczno.
Uczniowie naszej szkoły rokrocznie zajmowali wysokie lokaty w lekkiej atletyce, łyżwiarstwie, saneczkarstwie, tenisie stołowym i pływaniu.
Młodzież pod kierunkiem p. Karoliny Słomińskiej szczyciła się swoimi osiągnięciami dzięki wytrwałej pracy i treningom a także dobrze wyposażonej bazie sportowej szkoły, na którą, jak już wcześniej pisałam składało się piękne asfaltowe boisko, bieżnia oraz dobrze wyposażona w urządzenia lekkoatletyczne sala gimnastyczna ( obecna mała sala gimnastyczna dla klas 1 - 3 SP).

 

sportarchiwum

Wśród uczniów istniała tradycja rokrocznego wybierania najlepszego sportowca szkoły.

Na organizowanej 1967 r. w Piasecznie wystawie Postępu Pedagogicznego, szkoła prezentowała tarcze obrotowe, które służyły do wyrabiania u młodzieży celności rzutów. Na wystawie prezentowaliśmy puchary, dyplomy i proporczyki zdobyte w zawodach sportowych
Na tak dobrą opinię zasłużyła sobie szkoła systematycznie biorąc udział w organizowanych przez powiat Piaseczno zawodach i mistrzostwach sportowych.
Tradycją Powiatu Piaseczno było organizowanie Mistrzostw w pływaniu, które odbywały się na basenie przy ul. Konopnickiej w Warszawie. Tu w 1968 r. sztafeta chłopców z naszej szkoły, w pływaniu na dystansie 4x50m zdobyła 1 miejsce. Zwyciężyliśmy także zespołowo w tych mistrzostwach. Opiekunem naszej drużyny była p. K. Słomińska.

W organizowanych w tym samym roku u schyłku zimy Mistrzostwach Powiatu w narciarstwie i saneczkarstwie drużyna chłopców z naszej szkoły zajęła 2 miejsce w saneczkach, przegrywając o milimetry ze Szkołą Podstawową nr 1 z Piaseczna.
Drużyna dziewcząt zajęła również w saneczkach 2 miejsce przegrywając ze Szkołą Podstawową z Konstancina.
Na lodowisku Liceum Ogólnokształcącego w Skolimowie w tymże roku odbyły się zawody w jeździe szybkiej "Złoty krążek" i „Błękitna sztafeta". Wśród chłopców w jeździe szybkiej 2 miejsce zajął uczeń naszej szkoły, a sama szkoła zespołowo także zajęła 2 miejsce w ‘Złotym krążku". Ponadto zespołowo jako szkoła w całych zawodach zajęliśmy 3 miejsce. W imprezie sportowej wzięło udział 117 dziewcząt i chłopców ze szkół podstawowych.
Trzej najlepsi sportowcy naszej szkoły: Waldemar Przybylski, Janusz Nowak i Ryszard Chmielewski uczestniczyli w 1968 r. w Ogólnopolskich Zimowych Igrzyskach Młodzieży w Bielsku Białej.
W owym czasie byliśmy wieloletnimi mistrzami w jeździe szybkiej na lodzie w województwie warszawskim.

sportarchiwum

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gołkowie osiągali bardzo dobre wyniki w sporcie dzięki własnym predyspozycjom fizycznym, treningom ale także dobrze wyposażonej w urządzenia sportowe szkole. Uczniowie mieli gdzie i na czym ćwiczyć, chociaż warunki lokalowe były znacznie skromniejsze od dzisiejszych. W szkole działało Szkolne Koło Sportowe - SKS.

sportarchiwum

Młodzież z naszej szkoły była jak już wcześniej pisałam wielokrotnie nagradzana za swoje sportowe osiągnięcia. Jedną z kolejnych nagród, o której pisała ówczesna prasa, było przyznanie Szkole w Gołkowie w 1972 r. stołu do tenisa stołowego, przez „Trybunę Mazowiecką" za największą liczbę zgłoszonych uczestników do 20 Turnieju Tenisa Stołowego „Trybuny Mazowieckiej". Otrzymaliśmy również nagrodę pieniężną w wysokości 2000 zł. na zakup sprzętu sportowego od Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki w Piasecznie również za liczny udział.

Do tradycji należały organizowane w naszej szkole Dni Sportu z okazji Dnia Dziecka oraz inne szkolne imprezy sportowe jak np. biegi przełajowe.
Podczas Dni Sportu uczniowie brali udział w licznych zabawach ruchowych oraz konkurencjach sportowych za które byli nagradzani symbolicznymi medalami i stawali na podium jak prawdziwi sportowcy.

sportarchiwum

Jedną z imprez sportowych organizowanych przez szkołę a cieszącą się popularnością wśród uczniów były biegi przełajowe, które gromadziły liczną rzeszę biegaczy i kibiców. Tu warto przypomnieć, że w latach 70 tych ubiegłego stulecia tereny wokół szkoły nie były tak licznie zamieszkane i terenu do biegania było sporo.

opracowała Teresa Kęciek