• Zmień kontrast
  • Czcionka
  • A
  • A+
  • A++

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1409784
  • Do końca roku: 46 dni
  • Do wakacji: 218 dni

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Tadeusza Zawadzkiego "Zośki" w Piasecznie

ul. Główna 50 05-502 Piaseczno

tel. 22 7567519

email sp.golkow@wp.pl

Jesteś tutaj:Start / Biblioteka / O Bibliotece

O Bibliotece

Trochę historii


  Szkoła od początku swego istnienia, nie posiadała właściwego zaplecza socjalnego i tym samym nie dysponowała, odpowiednim pomieszczeniem bibliotecznym. Do czerwca 1998 r. szkolna biblioteka mieściła się w pomieszczeniu o powierzchni 10 m² , które pierwotnie miało służyć jako zaplecze kuchenne. Rolę czytelni pełniła świetlica, która była jednocześnie stołówką.

 

biblioteka biblioteka


Latem 1998 r. po rozbudowie sali gimnastycznej i szatni, biblioteka została przeniesiona do większego pomieszczenia - 20m², które wcześniej pełniło rolę szatni. Była to duża zmiana, ponieważ można było już w bibliotece, urządzić mini czytelnię z trzech stolików i uczniowie mogli swobodnie korzystać z księgozbioru. Z czasem jednak, w miarę gromadzenia księgozbioru, znów zaczynało brakować miejsca, koniecznością stało się zlikwidowanie stolików i ustawienie nowych półek na książki.

 

biblioteka          biblioteka

 

  W styczniu 2007 r. biblioteka otrzymała pracownię ICIM, co było dużym wyzwaniem dla niewielkiego pomieszczenia, jednak udało się ustawić cztery biurka i umieścić komputery oraz zainstalować Internet. W tym czasie biblioteka posiadała już dużą, kolorową drukarkę i komputer, na którym pracował bibliotekarz komputeryzując księgozbiór biblioteczny. 
Po rozbudowie szkoły i oddaniu do użytku budynku Gimnazjum, biblioteka szkolna została latem 2009 r. przeniesiona do nowych pomieszczeń w Gimnazjum.

 

ICIM      ICIM

 

Biblioteka obecnie

 

 

Biblioteka Zespołu Szkół mieści się na parterze budynku Gimnazjum. Szkolna biblioteka to dwa pomieszczenia - wypożyczalnia i czytelnia. Czytelnia jest wyposażona w Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej (ICIM) finansowane ze Społecznego Funduszu Unie Europejskiej. Pracownia ICIM to 4 stanowiska komputerowe wyposażone w Internet, Multimedialną Encyklopedię PWN i Multimedialny Słownik Języka Polskiego. Ponadto biblioteka posiada 2 dodatkowe komputery, z których jeden służy nauczycielowi bibliotekarzowi do opracowywania księgozbioru i wypożyczeń, drugi komputer natomiast stanowi doposażenie ICIM.
Księgozbiór biblioteki szkolnej, jest w dużej części skomputeryzowany co oznacza, że wypożyczenia również dokonywane są komputerowo, za pomocą czytnika kodów kreskowych. W bibliotece do opracowywania księgozbioru i wypożyczeń, wykorzystywany jest biblioteczny program MOL Optimum. W praktyce wygląda to tak, że każdy uczeń i nauczyciel posiada komputerową kartę wypożyczeń, natomiast książki wyposażone są dodatkowo w specjalne kody kreskowe. Uczniowie i nauczyciele wypożyczają książki na podstawie podania nazwiska i imienia, bez konieczności posiadania specjalnych kart z kodem. Taki system wypożyczeń jest praktyczny i przyjazny szczególnie w szkole, nie wymaga on noszenia ze sobą dodatkowej karty bibliotecznej.

 

biblioteka      czytelnia

 opracowała Teresa Kęciek