Program Technologie z klasą

W roku szkolnym 2017/18 uczniowie klasy IB uczestniczyli w programie Technologie z klasą zorganizowanym przez Fundację Uniwersytet Dzieci.

Technologie z klasą to program wprowadzający tematykę nowoczesnych technologii w klasach I-III. W jego skład wchodzi cykl kilku lekcji dotyczący nowych technologii i bezpieczeństwa w sieci, a także zestaw edukacyjny do nauki programowania „Zaprogramowani na przygodę”.

Zajęcia w pierwszym semestrze dotyczyły nowych technologii i bezpiecznego korzystania z internetu, a zajęcia w drugim semestrze poświęcone były nauce programowania.

W ramach zestawu „Zaprogramowani na przygodę” dzieci otrzymały wiadomość od robota Kodeusza, który rozbił się w czasie lotu testowego statkiem kosmicznym i stracił pamięć. Robot musiał naprawić statek i przypomnieć sobie, skąd przyleciał. Podczas kolejnych lekcji Kodeusz prosił uczniów o pomoc w naprawie pojazdu i zaprogramowaniu drogi powrotnej do domu. Każdy uczeń otrzymał kartę pokładową, która była jego narzędziem pracy przez czas spotkań z robotem. W związku z tym uczniowie razem z robotem odwiedzali różne planety i spotykali się z ich mieszkańcami. Na każdej planecie musieli wykonać różne programistyczne zadania m. in. uczestniczyli w programistycznych podchodach, układali w grupach program mycia zębów, stworzyli swojego robota i programowali jego ruch.

Uczniom klasy Ib bardzo podobał się program. Wszystkie zadania wykonywali z wielkim zaangażowaniem.  W trakcie realizacji zadań dzieci rozwijały umiejętność rozumowania, analizowania i rozwiązywania problemów z wykorzystaniem komputera i innych urządzeń cyfrowych, kształciły umiejętność logicznego myślenia oraz rozwinęły kompetencje społeczne.