Wystawa EKSPERYMENTUJ

We wtorek , 20 marca 2012 r. uczniowie klas 3 Gimnazjum obejrzeli objazdową Wystawę „Eksperymentuj” przygotowaną przez Centrum Nauki Kopernik w Zespole Szkół nr 1 w Piasecznie.

Wystawa składała się ze stanowisk z zabawami i doświadczeniami z różnych dziedzin nauki: fizyki, chemii, biologii czy matematyki.

Zwiedzający mogli samodzielnie eksperymentować i dzięki temu zrozumieć dane zjawisko. Przy każdym stanowisku znajdowało się krótkie wyjaśnienie obserwowanych procesów, a dodatkowych informacji udzielali także obecni na wystawie animatorzy.

Można było – dosłownie, zgodnie z nazwą – do woli eksperymentować i bawić się, przy okazji poznając skomplikowane zjawiska naukowe. Zwiedzający mogli zrobić wyścigi metalowych kulek, poszaleć na wirującym krześle, stworzyć własną animację a w próżniowej tubie sprawdzić, dlaczego piórko i kamyk spadną na ziemię z tą samą prędkością . Dużym zainteresowaniem cieszyły się układanki i łamigłówki, do których poprawnego ułożenia należało zastosować nie siłę mięśni a wiedzę z fizyki.

Na wystawie „Eksperymentuj”  uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę, zrozumieć niezrozumiałe dotychczas naukowe prawa, a przede wszystkim dobrze się bawić.