Spotkanie z gadami

23 października naszą szkołę odwiedzili serpentolodzy ze swoimi podopiecznymi. SERPENTOLOGIA to nauka o wężach, tak więc tego dnia można było u nas spotkać takie gatunki, jak boa tęczowy, pyton tygrysi-albinos, wąż smugooki… Oczywiście zajęcia odbywały się pod czujnym okiem specjalistów. Najodważniejsi jednak mogli węży dotknąć i zrobić sobie z nimi zdjęcie.

Dowiedzieliśmy się wiele na temat systematyki,  morfologii,  fizjologii,  sposobów  rozmnażania i odżywiania u omawianych organizmów. Sympatyczni panowie serpentolodzy opowiedzieli nam o charakterystycznym środowisku występowania przedstawionych gatunków oraz o ich zachowaniu i przyzwyczajeniach. Padały także pytania z sali J między innymi o to jak odróżnić samca od samicy – jedna z metod polega na złapaniu węża na wysokości nasady ogona (tuż pod kloaką). U samców powinniśmy wyczuć narządy płciowe, które przeskoczą nam pod kciukiem (charakterystyczne pyknięcie).

Inne z pytań brzmiało „Jak powinniśmy zachować się kiedy spotkamy na ścieżce węża”? Odpowiedź pewnie zaskoczyła niejednego z uczestników spotkania – a mianowicie powinniśmy się nie ruszać, nie straszyć go, nie wykonywać gwałtownych ruchów i pozwolić wężowi przejść. Jak się okazuje wąż też człowiek i boi się tak samo jak my

Sylwia Brzychcy