Wystawa „Skarby mórz i oceanów”

Dnia 7 marca br. w sali gimnastycznej naszej szkoły, mogliśmy podziwiać imponującą kolekcję okazów fauny mórz i oceanów. Wystawa nosząca tytuł : „Skarby mórz i oceanów” była prezentacją zbiorów pana Stanisława Jantura, pasjonata z Sitówki k/ Kielc.

Zbiory p. Stanisława liczą sobie już 30 lat.
Uczniowie naszej szkoły wysłuchali ciekawej prelekcji i obejrzeli ponad 500 okazów. Były to miedzy innymi unikatowe okazy mięczaków, rekina koralowego i plamistego, szczęki rekina ludojada, egzotyczna kolekcja ryb (najeżki, ryby tygrysie) zamieszkujące głębiny oceaniczne, ciekawe okazy rozgwiazd, gąbek, jeżowców i ślimaków oraz dewońskie mięczaki.

Na wystawie była też kolekcja muszli ozdobnych (murex, tryton olbrzymi, perłopławy, stożki, przyłbice, przegrzebki) oraz muszla największego ślimaka na świecie syrnixa.Duże zainteresowanie wzbudziły zmumifikowane okazy: rekina koralowego, rekina łaciatego, rekina marmurkowego czy szczęki rekina ludojada. Zachwycały piękne wyroby z pereł i koralowców.
Dzieci mogły kupić pamiątki  w postaci muszli, rozgwiazd, minerałów i biżuterii.

Była to ciekawa lekcja przyrody, która na długo pozostanie w pamięci uczniów.