Wraz z książkami radzę sobie z emocjami - informacje o zajęciach

Zajęcia grupowe o charakterze terapeutycznym z wykorzystaniem tekstów literackich  przeznaczone dla uczniów klas drugich. Zajęcia odbywają się w poniedziałki w bibliotece szkolnej w godzinach 12:40 – 13:40 (60 minut) i prowadzone są przez psychologa szkolnego p. Katarzynę Tokarską i nauczyciela bibliotekarza p. Teresę Kęciek w oparciu o książkę B. Iberrolii „Bajki, które uczą jak być szczęśliwym".

Bajkoterapia jest wykorzystywana w pracy z dziećmi wymagającymi wsparcia ze strony osób trzecich. Nasze zajęcia są dla osób chętnych (zaproszenie  i przedstawienie oferty zajęć odbyło się na zebraniu z rodzicami kl. 2a i 2b).  Zamierzone przez nas cele będą realizowane  poprzez czytanie dzieciom tekstów literackich, jak również poprzez wykorzystywanie do tych tekstów innych technik takich jak:

- drama,

- zajęcia z muzyką,

- zajęcia i zabawy ruchowe,

- relaksacja, wizualizacja,

- arteterapia (terapia przez sztukę) i inne elementy artystyczne,

- elementy treningu umiejętności społecznych,

- rozwijanie zainteresowań czytelniczych.

Innowacja naszego projektu polega głównie na spójnej integracji wielu metod podczas jednych zajęć. Taka forma zajęć nie była wcześniej stosowana w pracy z dziećmi w naszej szkole . Dodatkowo innowacyjne w naszym działaniu jest wspieranie rodziców poprzez systematyczną psychoedukację po przeprowadzanych zajęciach (dekalog ).

Cele:

- rozpoznawanie i nazywanie uczuć,

- wsparcie, poczucie przynależności do grupy,

- rozwój inteligencji emocjonalnej,

- rozwój umiejętności społecznych,

- poznanie technik komunikacyjnych,

- poznawaniu nowych sposobów na wyjście,  z trudnych sytuacji,

- rekompensowaniu niezaspokojonych potrzeb  i braków,

- nabycie umiejętności wyszukiwania i pozyskiwania treści literackich (książek, audiobooków) pomagających w radzeniu sobie z problemami ,

- budowaniu pozytywnego nastawienia.