Szkolenie eTwinning dla nauczycieli

W październiku 2016 pani Irena Żebrowska przeprowadziła szkolenie dla nauczycieli na temat społeczności eTwinning. Szkolenie to było związane z uczestnictwem w projekcie POWER Mobilność kadry edukacji szkolnej, który ma na celu zwiększanie kompetencji zawodowych nauczycieli z naszej szkoły.

eTwinning to społeczność nauczycieli z krajów europejskich, która umożliwia ich współpracę z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informatyczno-komunikacyjnych. Każdy nauczyciel, który chce współtworzyć projekt krajowy lub międzynarodowy ze swoimi uczniami ma do dyspozycji przestrzeń na serwerze Twinspace. Jest to bezpieczna strona, gdzie uczniowie mogą rozmawiać z kolegami z innej szkoły, dzielić się swoimi pracami, publikować filmy video i prezentacje. Udział w projekcie nie tylko zwiększa ich umiejętności językowe i społeczne, ale też może stać się początkiem międzykulturowych przyjaźni poza szkołą.

eTwinning umożliwia nauczycielom rozwój zawodowy poprzez liczne szkolenia internetowe oraz seminaria i konferencje krajowe i zagraniczne.

Podczas szkolenia pani Żebrowska omówiła podstawowe działania w społeczności eTwinning, przedstawiła korzyści rejestracji w programie oraz prowadzenia projektów, zapoznała nauczycieli ze stronami www – eTwinning live oraz Twinspace i opowiedziała o projekcie, który rozpoczęła po swoim powrocie z Anglii. Jest to projekt pt. „Playing with words” współtworzony z nauczycielką z Hiszpanii poznaną podczas szkolenia.

Szkolenie przyniosło pozytywne efekty, ponieważ aż siedmiu nauczycieli zarejestrowało się w programie, a sześciu z nich wzięło udział w szkoleniach i konferencjach eTwinning. W roku 2016/2017 zrealizowali oni dwa projekty krajowe oraz jeden międzynarodowy. W roku 2017/2018 realizują już kolejne projekty eTwinning i zachęcają kolejne osoby do bycia częścią tej międzynarodowej wspólnoty.