Akcja " Łap deszczówkę"

W dniu 10 lutego 2023 r. w naszej szkole odbyła się akcja "Łap Deszczówkę", zorganizowana dzięki Fundacji Arka. Celem akcji było promowanie zrównoważonego stylu życia, kształtowanie postaw ekologicznych, zwiększenie świadomości ekologicznej, edukowanie uczniów na temat gromadzenia i wykorzystywania wody deszczowej. Dzięki działaniom edukacyjnym przeprowadzonym w naszej szkole, uczniowie zostali zapoznani z metodami zbierania wody deszczowej oraz sposobami  jej wykorzystania w codziennym życiu.

W ramach akcji przeprowadzono szereg działań. Na początku uczniowie zostali zaproszeni na prezentację dotyczącą pochodzenia wody, jej znaczenia dla organizmów żywych, wpływu na środowisko naturalne oraz zostali wprowadzeni w tematykę wykorzystania wody deszczowej. Następnie odbył się warsztat, w trakcie którego uczniowie samodzielnie wykonali prace plastyczne na których,  pokazany został system zbierający deszczówkę zrobiony z papierowych rur . Nauczyciele pomagali w realizacji prac oraz wyjaśniali, do czego można wykorzystywać  zebraną deszczówkę.

W trakcie akcji uczniowie mieli również okazję porozmawiać o sposobach ochrony środowiska i znaczeniu zrównoważonego rozwoju.

W akcji "Łap Deszczówkę" wzięło udział 198 uczniów z  klas  I – III. Działania cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów oraz nauczycieli, którzy chętnie zaangażowali się w organizację i przeprowadzenie akcji.

Dzięki akcji "Łap Deszczówkę" udało się osiągnąć cel zwiększenia świadomości ekologicznej wśród uczniów. Uczniowie zyskali nową wiedzę na temat znaczenia wody i jej wpływu na środowisko naturalne, a także nauczyli się praktycznych sposobów oszczędzania wody, gromadzenia deszczówki i dbania o środowisko.

Na zakończenie akcji, każda z klas miała za zadanie przedstawić swoje osiągnięcia w zbieraniu wody deszczowej oraz opowiedzieć o korzyściach, jakie przyniosła akcja dla środowiska. Wszystkie klasy wykazały się zaangażowaniem i kreatywnością, a ich prace  cieszyły się uznaniem zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli.

Na podstawie wyników akcji oraz pomyślnym zrealizowaniu celów, szkoła zgłasza swoją kandydaturę do tytułu „Przyjaciółki Planety 2023”. Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do poprawy stanu środowiska oraz zachęcą innych do dbałości o naszą planetę.

Koordynatorki  akcji

„Łap Deszczówkę”