Warszawski Uniwersytet Dzieci w naszej szkole 2011/2012

W roku szkolnym 2011/2012 uczniowie klasy II c, III a, III b i III c uczestniczyli w 10 warsztatach naukowych, w ramach projektu edukacyjnego Uniwersytetu Dziecięcego. Uniwersytet Dziecięcy wprowadził do dydaktyki szkolnej rozwiązania ze świata badań naukowych, opierając swoje warsztaty z uczniami na schemacie pracy: hipoteza- doświadczenie- wniosek.

Wiedza dostarczana w trakcie spotkań z uczniami wykraczała poza ramy tradycyjnego nauczania szkolnego, uwzględniając jednocześnie podstawę programową nauczania wczesnoszkolnego. Doskonale przygotowana kadra pedagogiczna, to w większości wykładowcy wyższych uczelni ( Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Warszawskiej, SGGW w Warszawie), członkowie Polskiej Akademii Nauk.

Uczestnictwo w programie to nie tylko zajęcia z wykładowcami. Nasi uczniowie założyli swoje klasowe kluby internetowe, w których mogli umieszczać zdjęcia z zajęć i dzielić się zdobytą wiedzą tworząc krzyżówki, sondy, quizy.

W ramach projektu edukacyjnego uczestniczyliśmy w następujących warsztatach:

• „ Czy po Internecie można tylko surfować?”
  • „ Jak długa jest droga od zera do milionera?”
  • „ Czy wszystkie żaby są zielone?”
  • „ Czy czas geologiczny zmierzymy zegarkiem?”
  • „ Czy myśli można złapać w sieć?”
  • „ Co wynaleźli Arabowie?”
  • „ Gdzie pradziadek chodził na spacery?”
  • „ Czy inżynier myśli jak projektant?”
  • „ Jak wyczarować magiczną miksturę?”

Ostatni wykład z zakresu fizyki niskich temperatur odbędzie się 25 czerwca 2012 roku na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Po wykładzie mali „studenci” otrzymają pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w programie Uniwersytetu Dziecięcego.

Udział naszych uczniów w programie edukacyjnym Uniwersytetu Dziecięcego to dla nas wspaniała przygoda i wielkie wyróżnienie. Bardzo dziękujemy organizatorom i wszystkim Gościom, którzy nas odwiedzili.

Koordynator projektu – Monika Parys