Klub Europejczyka w Brukseli - po raz kolejny

W poprzednim roku szkolnym duża grupa uczniów naszego gimnazjum - aktywistów Klubu Europejczyka -  zaangażowana była w organizację Dnia Europy w Piasecznie, który odbył się 9 maja 2014 r. W nagrodę, Pani Prof. dr hab. Danuta Hübner  - przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego - zaprosiła młodzież  do Europarlamentu.

W tym roku szkolnym wyjazd studyjny do Brukseli zorganizowany został przez Biuro Poselskie dwukrotnie.

W pierwszym turnusie wyjazdu / 24-28 września 2014 r./ udział wzięli uczniowie klas trzecich: Piotr Nowak, Karolina Frala, Izabela Kabala, Marysia Rybak, Weronika Królak, Jakub Gibas, Olga Gil i Weronika Siara, pod opieką Pani Katarzyny Rosłon.

W drugiej turze /23-25 marca 2015 r./ zaproszeni zostali absolwenci: Ada Piwarska, Joanna Stępień, Sylwia Modlińska, Antek Sławiński, Janek Ciechomski, Stanisław Małkowski oraz uczeń klasy III -  Mateusz Nowicki, pod opieką Pani Bożeny Małkowskiej-Baranowskiej.

W programie wizyty przewidziano zwiedzanie Parlamentu Europejskiego oraz spotkanie z Prof. Danutą Hübner, która wygłosiła wykład o instytucjach europejskich. Zorganizowano także wspólną kolację z udziałem Pani europoseł.

W trakcie zwiedzania Brukseli mieliśmy okazję zobaczyć najbardziej znane zabytki m.in.: Grand Place, Ratusz (Hôtel de Ville), Manneken Pis, Katedrę Św. Michała i św. Guduli , Pawilon Chiński I Japońską Pagodę oraz znane w całej Europie  Atomium – budynek o 103 m. wysokości /monumentalny model kryształu żelaza, powiększony 165 miliardów razy/. W Atwerpii podziwialiśmy Rynek Grote Markt, Muzeum Rubensa oraz port drugi co do wielkości w Europiedrugi co do wielkości w Europiedrugi co do wielkości w Europie- drugi co do wielkości w Europie. Pani przewodnik zaprowadziła nas na główną stację kolejową w  Antwerpii – to jeden z największych dworców w Belgii, który ze względu na spektakularną architekturę bywa nazywany Kolejową Katedrą.

Podczas wyjazdu zakwaterowani byliśmy w hotelu w centrum Brukseli. Towarzyszyli nam uczniowie gimnazjów z województwa mazowieckiego oraz podlaskiego - szkół zaangażowanych we współpracę z Biurem Prof. dr hab. Danuty Hübner. Opiekunem i koordynatorem tego wyjazdu była Pani Karolina Rut – pracownik biura.

Oprócz wspaniałych zdjęć, zakupionych pamiątek, z pobytu w Brukseli wywieźliśmy bardzo dobre wspomnienia.

Dziękujemy organizatorom

Link do strony internetowej pani profesor Danuty Hübner :http://danuta-huebner.pl/wyjazd-studyjny-brukseli-22-26-marca-2015/