Wraz z książkami radzę sobie z emocjami

Drugi cykl zajęć grupowych o charakterze terapeutycznym z wykorzystaniem tekstów literackich przeznaczonych dla uczniów klas drugich. Zajęcia odbywają się w poniedziałki w bibliotece szkolnej w godzinach 7:45 – 8:30 (45 minut) i prowadzone są przez psychologa szkolnego p. Katarzynę Tokarską i nauczyciela bibliotekarza p. Teresę Kęciek w oparciu o książkę  B. Iberrolii „Bajki, które uczą jak być szczęśliwym".

Bajkoterapia jest wykorzystywana w pracy z dziećmi wymagającymi wsparcia ze strony osób trzecich. Nasze zajęcia są dla osób chętnych.  Zamierzone przez nas cele będą realizowane  poprzez czytanie dzieciom tekstów literackich, jak również poprzez wykorzystywanie do tych tekstów innych technik takich jak:

- drama,

- zajęcia z muzyką,

- zajęcia i zabawy ruchowe,

- relaksacja, wizualizacja,

- arteterapia (terapia przez sztukę) i inne elementy artystyczne,

- elementy treningu umiejętności społecznych,

- rozwijanie zainteresowań czytelniczych.

Projekt polega głównie na spójnej integracji wielu metod podczas jednych zajęć. Dodatkowo wazne w naszym działaniu jest wspieranie rodziców poprzez systematyczną psychoedukację po przeprowadzanych zajęciach.

Cele:

- rozpoznawanie i nazywanie uczuć,

- wsparcie, poczucie przynależności do grupy,

- rozwój inteligencji emocjonalnej,

- rozwój umiejętności społecznych,

- poznanie technik komunikacyjnych,

- poznawaniu nowych sposobów na wyjście,  z trudnych sytuacji,

- pomoc rekompensowaniu niezaspokojonych potrzeb  i braków.

- nabycie umiejętności wyszukiwania i pozyskiwania treści literackich (książek, audiobooków) pomagających w radzeniu sobie z problemami ,

- budowaniu pozytywnego nastawienia.