Magia świąt w zerówce czyli wielka przygoda najmłodszych uczniów w społeczności eTwinning

Koordynator projektu PO WER, pani Elżbieta Szulborska, postanowiła włączyć jak największe grono uczniów i nauczycieli w działania w społeczności eTwinning. Kolejni nauczyciele zachęceni działaniami naszej liderki zakładają konta i realizują swoje projekty z uczniami. Najnowszym członkiem eTwinning została pani Ewelina Walczyk, która wraz ze swoimi podopiecznymi z klasy zerowej zrealizowała właśnie swój pierwszy projekt pt. „The magic of Christmas”. Oprócz placówek z Polski w projekcie uczestniczyły szkoły i przedszkola z Grecji, Hiszpanii, Litwy oraz Rumunii. W sumie w działaniach projektowych wzięło udział 320 dzieci oraz 13 nauczycielek z 5 krajów Unii Europejskiej. Dzieci wysyłały pocztą własnoręcznie zrobione kartki świąteczne i ozdoby bożonarodzeniowe oraz śpiewały kolędy po angielsku.

Pani Walczyk tak mówi o swojej przygodzie z projektem: „Podczas realizacji projektu chciałam rozwinąć u uczniów umiejętność prezentowania własnej kultury oraz zwiększyć ich świadomość kulturową poprzez poznanie różnych europejskich tradycji i zwyczajów świątecznych krajów partnerskich. Rozwijaliśmy również kompetencje kluczowe (porozumiewanie się w języku ojczystym oraz obcym), kompetencje społeczne i obywatelskie. Projekt świąteczny to również wspaniała okazja dla kształtowania postawy tolerancji i szacunku. Uczniowie pracowali z zaangażowaniem. Z radością włączali się w kolejne zadania i wykonywali je bardzo starannie. Chętnie uczyli się piosenek po polsku i angielsku. Zachęciłam trzy uczennice do udziału w Szkolnym Konkursie Piosenki Świątecznej, w którym odniosły sukces. Najważniejszy ,,egzamin” dzieci zdały przed rodzicami podczas świątecznego spotkania, prezentując efekty naszej pracy.

Projekt sprawił dzieciom wiele radości, gdyż dzięki niemu mogły projektować i wysyłać ozdoby, dekoracje oraz kartki do swoich rówieśników z innych krajów. Miały także możliwość poznawać tradycje obchodzenia świąt Bożego Narodzenia w innych zakątkach Europy, zobaczyć jak pracują ich koledzy. Taka wymiana sprzyja zawiązywaniu przyjaźni, rozwijaniu postaw tolerancji i szacunku. Rozbudza naturalną ciekawość i otwartość. Jako nowa uczestniczka platformy eTwinning mogłam poznać cyfrowe narzędzia i nauczyć się współpracy z innymi nauczycielami z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Również moje umiejętności w zakresie komunikacji w języku angielskim zwiększyły się. Nie ukrywam, że na początku miałam trudności, ale dzięki pomocy partnerów projektu udało mi się je pokonać i nauczyć nowych umiejętności. Znacząco wzrosły moje kompetencje cyfrowe i językowe. W naszej szkole systematycznie i konsekwentnie rozwijamy współpracę z eTwinning. Szkoleni są nauczyciele, prowadzimy akcję informacyjną dla rodziców na temat eTwinningu oraz wartości edukacyjnej realizowanych tu projektów. Obecnie planujemy wdrażać już dzieci sześcioletnie do pracy metodą projektu, aby w przyszłości było to dla nich naturalne. Pierwszy krok w tym kierunku został właśnie zrobiony.

Za największy sukces projektu uważam to, że był niezwykle ściśle powiązany z realizowanym programem, przebiegał sprawnie i dynamicznie, a dzięki wyjściu poza klasę szkolną do kolegów w Europie w znaczący sposób zwiększył zaangażowanie i motywację uczniów.  Poszerzył ich horyzonty, otwartość na innych, języki obce. Nadał naszym działaniom zupełnie nowy wymiar.”

Gratulujemy pani Ewelinie pierwszego projektu z najmłodszymi uczniami naszej szkoły.