Metoda treningu uwagi EEG Biofeedback w naszej szkole

Wśród zajęć oferowanych uczniom naszej szkoły znajduje się nowatorska metoda treningu uwagi EEG Biofeedback. Coraz częściej Poradnie Psychologiczno - Pedagogiczne zalecają ją w terapii dla opiniowanych dzieci.

Nazwa metody oznacza biologiczne sprzężenie zwrotne, czyli dostarczanie trenującemu  informacji zwrotnej ("feedback") o zmianach aktywności  jego mózgu. W treningu wykorzystuje się to, że mózg w ramach swojej aktywności wytwarza fale, które są rejestrowane przez aparat EEG. Parametry tych fal są charakterystyczne dla rożnych rodzajów aktywności mózgu. Inne fale wytwarzane są, kiedy jesteśmy głęboko zrelaksowani, inne w trakcie skupienia i koncentracji, jeszcze inne podczas  rozdrażnienia i zdenerwowania.

Podczas treningu Biofeedback obserwowana jest aktywność mózgu i ulepszane jego działanie “poprawiając” fale EEG.  Jak to się dzieje? Trening opiera się o prawa uczenia się, zwłaszcza zasady warunkowania instrumentalnego. Najczęściej tłumione są  fale charakterystyczne przy zaburzeniach snu, stresie, rozproszeniu uwagi, a wzmacniane fale sprzyjające koncentracji, relaksacji, panowaniu nad emocjami. W trakcie kolejnych ćwiczeń tworzą się nowe połączenie nerwowe (synapsy). Uzyskane efekty są długotrwałe dzięki plastyczności mózgu. Rozpoczęcie treningu poprzedzone jest wykonaniem badania QEEG - pomiaru fal mózgowych w 20 punktach . Ćwiczenie fal mózgowych odbywa się w  formie wizualnej i akustycznej w formie wykresów, puzzli, filmów a nawet prostych gier komputerowych.

Trening EEG Biofeedback składa się z szeregu sesji treningowych. Liczba sesji ustalana jest indywidualnie. Optymalnie liczba sesji to 30. Najlepiej sesje treningowe wykonywać dwa razy w tygodniu, zwykle o podobnej porze dnia. Zazwyczaj  pierwsze efekty treningu są widoczne po 10-12 sesjach  i są to poprawa motoryki małej (poprawia się jakość pisma i prac plastycznych), czy poprawa jakość snu.

Treningi Biofeedback są dobre dla każdego – zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Metoda ta wykorzystywana jest między innymi w psychologii, w medycynie, ale także w sporcie czy biznesie. Kierowana  jest do wszystkich  chcących poprawić umiejętność koncentracji uwagi, zapamiętywania, szybkiej nauki, opanowania emocji  czy relaksacji. Jest to metoda nieinwazyjna, bezpieczna, bez skutków ubocznych.

Metoda zalecana jest w pracy z dziećmi i młodzieżą, u których występują:

- trudności szkolne

- specyficzne trudności w uczeniu się

- kłopoty z planowaniem i właściwą organizacją pracy;

- zaburzenia koncentracji uwagi

- nadpobudliwość psychoruchowa

- zaburzenia zachowania, problemy z właściwym zachowaniem i ogólną samokontrolą;

EEG Biofeedback jest również sposobem na zwiększenie zdolności psychofizycznych dzieci i młodzieży w zakresie wydłużenia czasu koncentracji uwagi, zwiększenia "pojemności" pamięci krótkotrwałej , poprawy ogólnej kondycji mózgu (ważne przed  egzaminami), osiągania lepszych wyników sportowych.

Pierwszeństwo w kwalifikacji do treningów mają dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub opinią z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej.

Justyna Leśniak

Terapeuta EEG Biofeedback